Antioksidativni vitamini i elementi u tragovima
Antioksidansi oslobađaju i deaktiviraju slobodne radikale, osim vitamina, selen i cink spadaju među glavnim antioksidanse.
Vitamin B12 - je vitamin topljiv u vodi i nalazi se u namirnicama životinjskog podrijetla (meso, mlijeko i jaja). Također je kofaktor u sintezi metionina iz homocisteina, sudjeluje u stvaranju mijelina, a zajedno s folnom kiselinom nužan je za sintezu DNK. Snižene vrijednosti mogu uzrokovati megaloblastičnu anemiju koja se razvija zbog preuranjenog propadanja mlađih oblika eritrocita još u koštanoj srži. Do nedostatka vitamina B12 može doći kod trudnica, vegetarijanaca, zbog malapsorpcije (Crohn-ova bolest, resekcija crijeva, celijakija) i kod osoba starije životne dobi, kod parazitskih bolesti, primjene oralnih kontraceptiva i prilikom liječenja epilepsije.
Vitamin C - (askorbinska kiselina) je vitamin topljiv u vodi, a prisutan je u svježem voću i povrću. On je jedan od najispitanijih i najviše opisanih vitamina i prvi sintetski dobiveni vitamin. Sudjeluje kao reducens u brojnim biološkim procesima. Važan je za sintezu kolagena i karnitina te za metabolizam masnih kiselina. Najjači je antioksidans među vitaminima topljivim u vodi. Vitamin C poznat je po skorbutu, bolesti koja nastaje zbog njegovog nedostatka.
Vitamin E -predstavljaju u mastima topljivi tokoferoli koji u organizmu djeluju kao jako dobri antioksidansi. Nedostatak vitamina E vrlo je rijedak jer je taj vitamin vrlo široko zastupljen u hrani. Nalazi se u svim tkivima u organizmu, a najviše u jetri, masnom tkivu i mišićima.
Beta karoten - spada u skupinu karotenoida. Naziva se još i provitamin A jer ga organizam može pretvoriti u vitamin A. Snažan je antioksidans, djeluje antikancerogeno, a najpopularniji je ljeti jer štiti kožu i pospješuje tamnjenje.
Koenzim Q10 - iako je strukturno vrlo sličan vitaminu E, jači je antioksidans. Kao koenzim, taj nutrijent sudjeluje u procesu transformacije hrane u ATP. Ljudsko tijelo stvara konezim Q10, ali se starenjem ta sposobnost smanjuje. Unosimo ga i hranom, a najzastupljeniji je u mesu i ribi.
Selen - je važan element u tragovima i sastavni je dio nekih enzima i proteina. Neka hrana koja sadrži selen: žumanjak, jabuka, riba, meso, piletina i svinjetina. Nedostatak selena manifestira se prvenstveno u jetri, srcu, kostima i zglobovima. Nedostatak selena nastaje npr. nakon dugotrajne parenteralne prehrane, kod bolesnika s malapsorpcijskim sindromom, Keshan i Kashin-Beck-ove bolesti.
Cink - se izlučuje putem bubrega i znojem. Glavna koncentracija cinka nalazi se u eritrocitima, u plazmi. Nedostatak cinka uzrokuje acrodermatitis enteropathica. Nasljedni nedostatak cinka može se uočiti u ranoj dobi po proljevima, odgodi rasta, anoreksiji, anemiji, hipogonadizmu te zakašnjelom zacjeljivanju rana.
Vrijeme izdavanja nalaza: do 10 radnih dana
Cijene vitamina: vitamini