Citomegalovirus (CMV) IgM i IgG u trudnoći
Citomegalovirus spada u najčešće infekcije tijekom trudnoće. Infekcija se prenosi kontaktom s tjelesnim sekretima, krvlju ili putem kože te s majke na dijete preko posteljice, tijekom poroda ili dojenjem.
Citomegalovirus (CMV) je jedan od herpes virusa i spada među najčešće infekcije tijekom trudnoće. Radi se o virusu koji u najvećem broju slučajeva ne uzrokuje vidljive simptome niti veće probleme, a nakon zaraze ostaje prisutan u organizmu u neaktivnom obliku.
Kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom te kod trudnica može dovesti do različitih komplikacija. Osim toga, virus se tijekom trudnoće može prenijeti s majke na dijete uzrokujući razna oštećenja.
Uglavnom se radi o oštećenjima sluha kod djeteta. Od ukupnog broja trudnoća s infekcijom citomegalovirusom, broj djece kod kojih će doći do nekih problema je 5-20%. Od tog broja, oko 5% ima fatalan ishod, dok preko 50% bude s težim neurološkim oštećenjima.
Razvoj i simptomi infekcije citomegalovirusom
Preko 50% žena u reproduktivnoj dobi je u nekom trenutku bilo zaraženo i ima pozitivna antitijela na CMV virus, čime se razvija djelomičan imunitet na ponovnu infekciju. Ipak, zaštita koju on pruža nije potpuna, tako da je s novom infekcijom moguće ponovno aktiviranje postojećeg virusa ili zaraza nekim drugim sojem CMV virusa.
Najveći rizik od infekcije citomegalovirusom imaju trudnice s djecom koja pohađaju vrtić, zato što se kod manje djece virus zadržava u tijelu oko 18 mjeseci.
Infekcija se prenosi kontaktom s tjelesnim sekretima, krvlju ili putem kože, dok se s majke na dijete može prenijeti kroz posteljicu, tijekom poroda ili dojenjem. Pri tome za dijete najveći rizik predstavlja zaraza u prvom dijelu trudnoće, dok će većina slučajeva zaraze nakon rođenja proći bez simptoma i komplikacija.
Iako infekcija CMV virusom često nema simptome, kod trudnica može doći do simptoma sličnih infekciji mononukleozom:
- Povišena tjelesna temperatura i groznica
- Osjećaj slabosti i umora u tijelu
Osim toga, moguće je da se ultrazvukom otkriju oštećenja kod djeteta, koja mogu ukazivati na infekciju CMV virusom. Simptomi koje infekcija ovim virusom uzrokuje kod novorođenčadi prevenstveno uključuje oštećenja sluha, a osim toga može doći do:
- Smanjene tjelesne težine
- Upale pluća
- Problema s jetrom
- Osipa i ljubičastih mrlja na tijelu
- Povećane slezene
- Premalene glave
Infekcija CMV virusom u trudnoći može dovesti i do preuranjenog porođaja.
Laboratorijska dijagnostika
Ukoliko planirate trudnoću ili sumnjate na mogućnost zaraze citomegalovirusom, moguće je napraviti laboratorijske pretrage krvi pri čemu se radi test na antitijela IgM i IgG.
IgM ukazuje na trenutno postojanje infekcije u organizmu, dok IgG ukazuje na to je li infekcija preboljena u prošlosti. Rezultati testa na oba antitijela se gledaju zajedno i na temelju njih i specifične kliničke slike liječnik donosi konačni zaključak o infekciji.
IgG - IgM - |
IgG + IgM + |
IgG + IgM - |
Ukoliko su rezultati testa na oba antitijela negativni, osoba nije imala infekciju citomegalovirusom. Postoji uobičajeni rizik od nastanka infekcije prvi put. | Nedavno je došlo do CMV infekcije. U ovom slučaju se test obično ponavlja nakon dva tjedna, prateći stanje oboljele osobe i djeteta (u slučaju trudnoće). | Do CMV infekcije je došlo u prošlosti. Postoji mogućnost ponovne infekcije, iako je osoba razvila djelomični imunitet. |
Trenutno ne postoji lijek za infekciju CMV virusom, ali antivirusni lijekovi mogu donekle usporiti širenje virusa i pomoći osobama sa slabijim imunitetom.