Ostvarite 10% popusta na gotovinsko plaćanje za iznose od 150€ ili više. Napomena: Različiti popusti se ne zbrajaju.

Treći tjedan u mjesecu ožujku već je niz godina vrijeme u kojem se kroz različite javnozdravstvene akcije naša pažnja usmjerava na rak dojke, po učestalosti na prvom mjestu u Hrvatskoj kod žena.

No, ono što ovim člankom želimo osvijestiti činjenica je da u ukupnom broju oboljelih 1% čine muškarci. Proteklih godina kroz Nacionalni preventivni program raka dojke žene se pozivaju na besplatne mamografske preglede i pažnja je usmjerena samo na žene, a 30 muškaraca koji godišnje obole od raka dojke nije zanemariv broj. Otkrivanje kada je bolest već proširena čini i veću smrtnost u odnosu na rak dojke kod žena.

Ovo moramo znati!

  • Rak dojke ovisan je o hormonima i kod muškaraca, i to ženskim spolnim hormonima iz skupine estrogena. Muškarci i žene imaju i estrogene i androgene (muške spolne hormone), samo u različitim omjerima.
  • U djetinjstvu i djevojčice i dječaci imaju istu količinu tkiva dojke koje se sastoji od mliječnih kanalića. U pubertetu dolazi do promjene. Kod djevojčica se iz kanalića stvaraju žljezdani režnjići iz kojih nastaje mlijeko, a tkivo kod dječaka prestaje rasti, no stvoreni mliječni kanalići ostaju netaknuti i u njima se u kasnijoj dobi može razviti karcinom. 

Koji muškarci obolijevaju?

  • Sa bolestima jetre, prekomjernom tjelesnom težinom, alkoholizmom, ako su u djetinjstvu imali ne spuštene testise iza 7 godine života.
  • Muškarci sa obiteljskim ili nasljednim rakom dojke (zbog BRCA mutacije). 15 -20% muškaraca ima pozitivnu obiteljsku anamnezu, a 10% genetsku predispoziciju.
  • Muškarci koji imaju Klinefelterov sindrom, genetski čimbenik kod kojeg oboljela osoba ima jedan ili više X kromosoma viška, zbog čega se mijenja omjer estrogena i testosterona.

 Što ne smijemo ne vidjeti?

  • Kvržice i ranice u području dojke koje ne nestaju, niti zacjeljuju,
  • Promjene na koži dojke, iscjedak iz dojke, povećane limfne čvorove u pazuhu,
  • Ginekomastiju (dobroćudno povećanje dojki), koja može prethoditi raku dojke,
  • Ne zanemariti neželjeni gubitak tjelesne težine, umor, poremećaj funkcije jetre, bolove u kostima.

 I ovo je važno!

  • Roditelji , ako primijetite da su dojke povećane kod Vašeg dječaka javite se pedijatru ili liječniku obiteljske medicine!
  • Kolegice i kolege liječnici, ne zanemarite muškarce koji Vam dođu sa promjenama u tkivu dojke. Učinite svu dijagnostiku kao i kod žena, i mamografiju. Mamografija nije tako bolna, s obzirom na manjak tkiva kod muškaraca!
  • Vi, dragi muškarci napravite samopregled dojki jednom u dva mjeseca i ako bilo što primijetite dogovorite s izabranim liječnikom obiteljske medicine na koji način krenuti u obradu promjene na dojci i daljnju dijagnostiku. Nemojte čekati, vrijeme otkrivanja je jako važno. Kod muškaraca se često otkriva bolest  kada su već prisutne udaljene metastaze i zbog toga je smrtnost od posljedica raka dojke veća nego kod žena! Neka Vam ne bude neugoda pričati sa svojim bliskim osobama o ovom problemu, to Vam može spasiti život!
  • Vi, poštovane žene, svojim savjetima i podrškom pomognite muškarcima u Vašem okruženju. Vi znate o ovoj bolesti više od njih, nažalost!

Za one koji žele znati više!

  • Prosječna dob muškaraca kod kojih se otkrije rak dojke je 60 godina.
  • Prognoza karcinoma dojke je lošija kod muškaraca, nego kod žena, bez obzira u kojem je stadiju otkrivena.
  • U diferencijalnoj dijagnozi promjena u dojci može kod muškaraca biti metastaza iz nekog drugog organa (najčešće prostate).

Vjerujem da će svi koji pročitaju ovaj članak, početi promišljati da se rak dojke javlja i u muškom rodu i da se ne smije zanemariti. Vrijeme otkrivanja je jako važno, jer kažu da „vrijeme i plima ne čekaju“. Misija SYNLAB-a je i poučavanje čitatelja u brizi za vlastito zdravlje točnim informacijama, povezano sa  naprednom laboratorijskom dijagnostičkom  tehnologijom, koju ste vjerujem već imali prilike koristiti, a ako još niste, dođite i uvjerite se! 

Članak napisala:

Ljiljana Podrug, dr med.specijalist kliničke citologije

Voditeljica citološkog laboratorija SYNLAB-a