Ostvarite 10% popusta na gotovinsko plaćanje za iznose od 150€ ili više. Napomena: Različiti popusti se ne zbrajaju.

Ono što nitko od nas ne želi čuti kod posjete doktoru jest sumnja na tumor.

Tumori zapravo predstavljaju mase tkiva formirane od abnormalnih stanica – onih koje rastu ili se razmnožavaju više nego što bi trebale, ili pak ne okončavaju svoj životni ciklus na vrijeme.

Kad govorimo o tumorima, možemo zapravo razlikovati dvije vrste.

Benigni tumori i maligni tumori

Benigni tumori su dobroćudne vrste tumora koje zapravo označavaju sve nove tvorbe / izrasline u tkivu. Iako riječ „tumor“ nosi loše konotacije, benigni tumori zapravo ne predstavljaju rizik za organizam zato što se ne šire na okolna tkiva. Vađenje benignih tumora najčešće se radi iz čisto estetskih razloga ili ako svojim rastom pritišću neke druge strukture koje su važne za organizam, poput organa.

Vađenje benignih tumora ne znači nužno da se neće ponovno pojaviti. Važno je stoga raditi redovite kontrole, ponajviše zato što kod ponovne pojave tumor može promijeniti svoju histologiju i pretvoriti se u malignu varijantu.

Maligni tumori - ova je zloćudna vrsta tumora poznatija kao rak.
Određene stanice malignih tumora mogu se odvojiti i doći u bilo koji dio tijela preko žila, odnosno krvi i limfnog sustava. Jednom kad i u drugom dijelu tijela nastane izraslina tumorske mase, govorimo o metastazama.

Kako se stanice raka šire, one uništavaju zdravo tkivo, čime se oštećuje funkcija organizma. U krajnjim slučajevima, stanice su raka toliko proširene da dolazi do zatajenja organa na kojima se nalaze, odnosno njihovih funkcija.

Postoji više od 100 tipova malignih tumora, a dijelimo ih prema organu ili tkivu gdje su nastali – rak debelog crijeva, rak jajnika, rak kože i slično. Moguća je podjela i prema tipu stanica od kojih je tumor sastavljen – limfom, karcinom, leukemija, sarkom i drugi.

Maligni tumori su bolesti koje najčešće povezujemo sa smrtnim ishodom. Upravo iz tog razloga važna je rana detekcija, odnosno pravovremeno liječenje.

Dijagnostika tumora

Sami tumori u početku nemaju nikakve simptome. Kasnije kad se pojave, ovise o vrsti tumora – rak pluća prepoznajemo po gubitku daha, učestale povišene temperature indiciraju na leukemiju, bolovi u želucu na rak crijeva ili jetre. Razni pak oblici tumora mogu se manifestirati kao opća slabost i umor.

Vrlo je važno da kod pojave prvih simptoma, odnosno kad god dođe do neke neuobičajene reakcije organizma, oboljeli posjeti liječnika.

Postoji nekoliko metoda koje se koriste u dijagnozi tumora.

  • Laboratorijska dijagnostika. Tumorski markeri, odnosno biljezi, su tvari koje proizvode stanice tumora. Možemo ih pronaći u krvi, urinu ili tkivu, a pojedini markeri su specifični za određene vrste tumora. Kod zdravih osoba ovi su markeri prisutni u malim količinama, dok se pojavom tumora povećava i njihova količina, a vrijednosti rastu sukladno rastu tumora. Upravo se iz potonjeg razloga tumorski markeri koriste kod pacijenata kojima je već dijagnosticiran tumor za praćenje napretka terapije.
  • Radiologija. Raznim se radiološkim metodama (ultrazvuk, magnetna rezonancija, rendgen) lokalizira tumor te određuje njegova veličina i vrsta. Ukoliko se točna vrsta ne može odrediti samo radiološkim procesima, pacijent se upućuje na patološku, odnosno citološku dijagnostiku, a u konačnici se nalazi kombiniraju s laboratorijskim rezultatima kako bi se postavila konačna dijagnoza.

U poliklinici SYNLAB vršimo analize vrijednosti svih tumorskih markera koji se koriste u dijagnostici tumora: PSA/fPSA, CA 125, CEA, CA 19-9, CA 15-3, CA 72-4, CYFRA 21-1, NSE, AFP i βHCG i drugih.
Kontaktirajte nas – naši stručnjaci uvijek su vam na raspolaganju!