Kako antibiotici utječu na crijevni mikrobiom?
Crijevni mikrobiom, nevidljivi saveznik u održavanju našeg zdravlja, često je na udaru kad se suočavamo s bakterijskim infekcijama.
Antibiotici, iako ključni u borbi protiv infekcija, mogu imati nepoželjne učinke na ovu kompleksnu zajednicu “dobrih bakterija”. Koje su potencijalne posljedice te što je moguće poduzeti kako biste ih spriječili, saznajte u nastavku.
Što je crijevni mikrobiom?
Crijevni mikrobiom ili crijevna mikroflora predstavlja složeni ekosustav mikroorganizama, uključujući bakterije, gljive, viruse i druge mikroorganizme, koji igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja cijelog organizma. Svaka vrsta mikroorganizama ima svoju specifičnu funkciju u procesima probave, razgradnji neprobavljivih tvari, sintezi vitamina te u regulaciji imunološkog sustava. Mikrobiom nije statičan, već se neprestano prilagođava promjenama u prehrani, okolišu i životnom stilu pojedinca.
Nedavna istraživanja pokazuju kako bi crijevni mikrobiom mogao imati utjecaj na zdravlje organizma u puno većem obujmu od regulacije probave, a povezuje ga se s funkcioniranjem imuniteta, zdravlja srca i mozga. Kroz svoj interaktivni odnos s tijelom, crijevni mikrobiom vrlo je važan regulator u održavanju ravnoteže unutar organizma.
Više o crijevnom mikrobiomu blogu Što je crijevni mikrobiom i kako utječe na zdravlje?
Utjecaj antibiotika na crijevni mikrobiom
Kad se suočimo s određenim bakterijskim infekcijama, antibiotici postaju neophodno sredstvo za njihovo suzbijanje. Važno je razumjeti da ovi moćni lijekovi imaju cilj uništiti patogene bakterije koje su dovele do infekcije, međutim, njihovo djelovanje nije uvijek ograničeno samo na "loše" bakterije. Nažalost, antibiotici ne razlikuju štetne i dobre bakterije koje nastanjuju crijeva, nego (u većem ili manjem opsegu) djeluju na sve prisutne bakterije, ovisno o njihovoj osjetljivosti na određeni antibiotik.
Široki spektar djelovanja antibiotika može rezultirati uništavanjem brojnih mikroorganizama u crijevima, što može dovesti do neravnoteže u crijevnom mikrobiomu. Neravnoteža, poznata i kao crijevna disbioza, znači da u crijevnoj mikroflori postoji nedovoljan broj nekih vrsta bakterija i/ili prevelik broj drugih.
Utjecaj antibiotika na crijevni mikrobiom ovisi o:
- vrsti antibiotika,
- trajanju liječenja antibiotikom,
- učestalosti liječenja antibioticima,
- zdravlju mikrobioma prije početka liječenja antibiotikom.
Posljedice neravnoteže “dobrih bakterija”
Nepoželjni učinci antibiotika na crijevni mikrobiom uglavnom podrazumijevaju prolazne probavne smetnje. No, dugoročna disbioza, tj. neravnoteža u crijevnom mikrobiomu, može imati i opasnije posljedice po opće zdravlje organizma. Studije ukazuju na moguću povezanost smanjene raznolikosti mikroorganizama u crijevima sa smanjenom sposobnosti imunološkog sustava da reagira na infekcije.
Osim toga, neravnoteža u crijevnom mikrobiomu povezuje se i s povećanim rizikom od nastanka alergija, ali i razvoja drugih bolesti, kao što su visoki krvni tlak, dijabetes tipa 2 i masna jetra. Također, uvijek je prisutna mogućnost stvaranja otpornosti (rezistencije) na antibiotike.
Kako očuvati zdravlje crijevnog mikrobioma?
Antibiotici su u nekim situacijama zaista neophodni za liječenje, a kako biste smanjili njihove potencijalne negativne posljedice na zdravlje mikrobioma, preporuča se konzumirati prebiotike i probiotike tijekom antibiotske terapije.
Probiotici su žive, “dobre” bakterije koje doprinose ravnoteži crijevnog mikrobioma pa će njihova konzumacija tijekom i nakon liječenja antibioticima potencijalno smanjiti rizik od disbioze. Probiotici su tvari koje hrane “dobre” bakterije, održavajući tako ravnotežu u crijevima. Namirnice s puno vlakana su odlični izvori prebiotika. Kombinacija prebiotika i probiotika stvara sinergijski učinak koji podržava zdravlje crijevnog mikrobioma i tako smanjuje rizik od ozbiljnijih komplikacija.
Kako biste provjerili stanje svog crijevnog mikrobioma, moguće je napraviti test myBiome koji metagenomskom analizom detaljno analizira sve gene unutar mikrobioma, odnosno mikroorganizama u crijevima. Na temelju dobivenih podataka formira se individualni plan prehrane s ciljem ostvarivanja ravnoteže mikrobioma.
Test je dostupan na svim SYNLAB lokacijama bez prethodnog naručivanja.
________________________
Izvori:
https://www.healthline.com/nutrition/gut-microbiome-and-health
https://www.medicalnewstoday.com/articles/do-antibiotics-harm-healthy-gut-bacteria#how-many-courses
https://breyer.hr/hr/clanci/crijevna-disbioza-sve-sto-trebate-znati
https://my.clevelandclinic.org/health/body/25201-gut-microbiome