Što je crijevni mikrobiom i kako utječe na zdravlje?
Tijekom milijuna godina evolucije, ljudi i mikroorganizmi razvijali su suživot koji danas poprima oblik mikrobioma, zajedničkog naziva za trilijune bakterija, virusa i drugih mikroorganizama koje sadrže naša tijela.
Što je crijevni mikrobiom?
Ovaj odnos je zapravo prava simbioza - niti mi, niti naš mikrobiom jednostavno ne možemo jedno bez drugog. Iako se bakterije najčešće spominju u negativnom kontekstu povezanom s izazivanjem bolesti, važno je znati da postoji i velik broj “dobrih” bakterija koje su od iznimne važnosti za naš imunitet i opće zdravstveno stanje organizma. Velik broj bakterija i drugih mikroorganizama, točnije njih oko 100 trilijuna, nalazi se u našim crijevima, a njih nazivamo crijevni mikrobiom. Prema nekim procjenama, ljudski mikrobiom sadrži oko 1.000 različitih vrsta mikroorganizama, a svaki od njih ima svoju određenu ulogu u tijelu. Kako bismo održali zdravlje i smanjili rizik od pojave bolesti, od iznimne je važnosti održati ravnotežu mikrobioma, u kojoj niti jedna spomenutih 1.000 vrsta mikroorganizama ne smije nadjačati drugu.
Kako crijevni mikrobiom utječe na zdravlje?
Naš mikrobiom se počinje razvijati čak i prije rođenja, a kako rastemo, tako raste i raznolikost mikroorganizama u našim crijevima. Razvijeni mikrobiom ima raznolik utjecaj na naš cijeli organizam, a neke od ključnih uloga su:
- probavljanje majčinog mlijeka - bifidobacteria su među prvim bakterijama koje se razviju u našim crijevima, a omogućuju probavljanje šećera iz majčinog mlijeka,
- probavljanje vlakana - određene vrste bakterija probavljaju vlakna te tako formiraju masne kiseline neophodne za zdravlje crijeva,
- sudjelovanje u normalnoj funkciji imuniteta - mikrobiom može utjecati na odgovor organizma na infekcije,
- sudjelovanje u normalnoj funkciji mozga - istraživanja ukazuju na vezu između mikrobioma i središnjeg živčanog sustava, koji utječe na funkcioniranje mozga.
Disbalans mikroorganizama može narušiti brojne funkcije u organizmu, pa se tako čak 90% bolesti povezuje s poremećajima u crijevnom mikrobiomu. Neke od bolesti koje se povezuju s neuravnoteženim mikrobiomom su:
- upala crijeva i sindrom iritabilnog crijeva,
- Alzheimerova i Parkinsonova bolest,
- bolesti srca i krvnih žila,
- bolesti povezane s metabolizmom, kao što su dijabetes i giht.
Veća raznolikost mikroorganizama u mikrobiomu smatra se povoljnom za naše zdravlje, a na nju možemo utjecati prehranom.
Crijevni mikrobiom i prehrana
Prehrana ima velik utjecaj na zdravlje crijevnog mikrobioma. Odabirom određenih namirnica i uvođenjem novih prehrambenih navika možemo povećati broj dobrih bakterija u mikrobiomu. Neki od ključnih savjeta za bolje zdravlje mikrobioma:
- Jedite raznoliku hranu - raznovrsna prehrana potiče razvoj raznovrsnih bakterija koje su neophodne za zdravlje mikrobioma.
- Konzumirajte fermentirane namirnice, kao što su jogurt, kefir i kiseli kupus. Ove namirnice sadrže bakterije koje povoljno utječu na zdravlje mikrobioma, a neke od najvažnijih su Lactobacilli.
- Ograničite konzumaciju umjetnih sladila, kao što je aspartam, jer ona potiču rast broja određenih “loših” bakterija.
- Konzumirajte namirnice bogate prebioticima, poput banana, jabuka, zobi i šparoga, kako biste stimulirali rast broja “dobrih” bakterija.
- Konzumirajte cjelovite žitarice - bogate su vlaknima i korisnim ugljikohidratima poput beta glukana, koji su važni za zdravlje mikrobioma.
Personalizirani savjeti za zdraviji mikrobiom
Kako biste provjerili stanje svog crijevnog mikrobioma, moguće je napraviti test myBiome koji metagenomskom analizom detaljno analizira stanje svih gena mikrobioma, odnosno mikroorganizama u crijevima. Temeljem dobivenih podataka formira se individualni plan prehrane s ciljem ostvarivanja ravnoteže mikrobioma.
Kako napraviti myBIOME test?
- Analiza crijevnog mikrobioma provodi se na uzorku stolice pomoću tehnologije metagenomskog sekvenciranja.
- Komplet za uzimanje uzoraka možete dobiti u laboratoriju. Slijedite priložene upute za preuzimanje. Detaljne upute možete pronaći ovdje.
- Rezultati su dostupni za 6 tjedana. Nalaz je na engleskom jeziku. Primjer nalaz.
Za ispravnu interpretaciju rezultata nudimo vam konzultacije s nutricionistom.
Stručnjaci za mikrobiom pomoći će vam razumjeti nalaze i voditi vas na putu poboljšanja mikrobioma, a time i do zdravlja i vaše dobrobiti.
_________________
Potražite najbližu SYNLAB poslovnicu i obavite sve potrebne pretrage. Tu smo za vaše zdravlje – obratite nam se s povjerenjem!