Uravnotežena prehrana: 10 vitamina i minerala koje bi trebalo konzumirati svaki dan
Vitamini i minerali su neophodni za normalno funkcioniranje organizma. Naše ih tijelo uglavnom ne može proizvesti samostalno stoga ih je potrebno konzumirati kroz prehranu ili dodatke prehrani.
Svaki od vitamina i minerala igra zasebnu ulogu u regulaciji određenih tjelesnih funkcija, a u nastavku smo vam pripremili kratki pregled informacija o nekima od njih, kao i namirnicama u kojima ih možete pronaći.
Vitamin A
Vitamin A je u hrani najčešće prisutan kao retinol, a u većim količinama nalazimo ga u mliječnim proizvodima te voću i povrću žute i narančaste boje. Vitamin A je zaslužan za:
- ispravno funkcioniranje imunološkog sustava i borbu protiv infekcija,
- zdravlje oči,
- zdravlje srca, pluća i bubrega.
Vitamin B
Postoji ukupno 8 različitih podvrsta vitamina B, a zajedno su odgovorni za pretvaranje hrane u energiju. Vitamine skupine B nalazimo u lisnatom zelenom povrću, namirnicama životinjskog porijekla i cjelovitim žitaricama. Ova skupina vitamina zaslužna je za:
- ispravno funkcioniranje metabolizma ugljikohidrata, proteina i masnoća funkciju mozga i pamćenja,
- održavanje zdrave razine kolesterola.
Vitamin C
Vitamin C je antioksidans koji pomaže u zaštiti stanica od slobodnih radikala. Pronalazimo ga u brojnom voću i povrću, a visokim koncentracijama posebice se ističu citrusi i rajčica. Vitamin C pridonosi:
- održavanju zdravlja kože i tkiva,
- smanjenju rizika od pojave prehlade,
- jačanju kostiju i zubi.
Vitamin D
Vitamin D nije prisutan u velikom broju namirnica, a njegova sinteza u organizmu potiče se (umjerenim i odgovornim) izlaganjem kože UV zrakama sunca. Osim na ovaj način, vitamin D možemo i konzumirati kroz namirnice, a najbogatiji izvor vitamin D je ulje jetre bakalara i drugih masnih riba. Također, hrana bogata vitaminom D obuhvaća ribu (tuna, srdele, skuša, bakalar, haringa, losos), neke vrste gljiva, kvasac i žumanjak jajeta. Ovaj vitamin:
- utječe na rad imunološkog sustava,
- održava normalnu funkciju živčanog sustava i
- nužan je za zdravlje kostiju.
Vitamin E
Vitamin E je još jedan snažan antioksidans neophodan za normalno funkcioniranje organizma. Pronalazimo ga u namirnicama poput orašastih plodova, sjemenki i biljnih ulja. Vitamin E:
- smanjuje rizik od bolesti krvožilnog sustava,
- smanjuje rizik od Alzheimerove bolesti i
- podržava normalnu funkciju mišića.
Vitamin K
Vitamin K pronalazimo u lisnatom zelenom povrću, kao što su kelj, špinat i blitva. U organizmu je ovaj nutrijent zadužen za:
- zgrušavanje krvi i zacjeljivanje rana,
- u kombinaciji s kalcijem pridonosi zdravlju kosti,
- pomaže u održavanju zdravlja krvožilnog sustava.
Kalcij
Kalcij je mineral koji osigurava normalno funkcioniranje brojnih procesa u organizmu. Naše tijelo ne može samostalno proizvesti kalcij, stoga ga je važno konzumirati kroz namirnice poput mliječnih proizvoda, zelenog lisnatog povrća i sardina. Ovaj mineral podržava:
- normalnu funkciju mišića,
- pravilno otpuštanje hormona,
- održavanje snažnih kosti i zubi.
Željezo
Željezo je mineral zaslužan za prenošenje kisika kroz tijelo putem krvi i crvenih krvnih stanica. Nedostatak željeza može rezultirati oslabljenom funkcijom imunološkog sustava i umorom, a pronalazimo ga u namirnicama poput crvenog mesa, mahunarki i lisnatog zelenog povrća. Željezo je zaslužno za:
- funkcioniranje imunološkog sustava,
- razinu energije i koncentracije.
Cink
Cink je još jedan esencijalni nutrijent kojeg redovito moramo unositi putem prehrane kako bismo osigurali ispravno funkcioniranje cijelog niza tjelesnih funkcija. Namirnice bogate cinkom uključuju crveno meso i perad, grah, orašasti plodovi i cjelovite žitarice. Ispravna količina cinka u prehrani:
- pospješuje funkciju imunološkog sustava,
- pospješuje zacjeljivanje rana,
- smanjuje oksidativni stres, a time i upalne procese u organizmu.
Magnezij
Magnezij je jedan od ključnih minerala za zdravlje tijela i mozga, a pronalazimo ga u orašastim plodovima, sjemenkama, lisnatom zelenom povrću i grahu. Redovita konzumacija magnezija neophodna je za:
- ravnotežu živčanog sustava
- zdravlje koštanog tkiva
- ublažavanje grčeva i opuštanje napetosti u mišićima
Važno je napomenuti kako postoje dnevne preporučene doze za konzumaciju svakog od ovih nutrijenata, koje bi trebale biti zadovoljene kako biste izbjegli potencijalne probleme sa zdravljem. Ove doze procijenjene su za prosječnu osobu i mogu se zadovoljiti kvalitetno isplaniranom raznovrsnom prehranom. No, ako želite ići korak dalje, moguće je napraviti naprednu nutrigenetsku analizu koja otkriva najprikladniju prehranu za svakog pojedinca s obzirom na individualne potrebe organizma. Ovakva vrsta prehrane učinkovitija je dva do tri puta od uobičajene prehrane, a više o njoj možete saznati ovdje.
_______________
Potražite najbližu SYNLAB poslovnicu i obavite sve potrebne pretrage. Tu smo za vaše zdravlje – obratite nam se s povjerenjem!