Feritin – kako pravilno odrediti razinu željeza u krvi?
Željezo sudjeluje u staničnim procesima koji proizvode energiju potrebnu za normalno funkcioniranje organizma
Željezo je mineral, odnosno mikronutrijent, koji je sastavni i najvažniji dio hemoglobina – pigmenta koji daje crvenu boju krvi. Hemoglobin se nalazi u crvenim krvnim stanicama (eritrocitima) i njegova je glavna uloga prijenos kisika iz pluća u krv, putem koje dolazi do svih dijelova tijela. Uz to, željezo sudjeluje u staničnim procesima koji proizvode energiju potrebnu za normalno funkcioniranje organizma, ali i izgradnji proteina mioglobina, koji opskrbljuje mišiće kisikom.
Poremećaji razina željeza
Previše željeza u krvi rezultira oštećenjem crijeva, probavnim smetnjama (proljevom) i povraćanjem. Ovo je stanje organizma opasno te može dovesti do oštećenja organa, koja su vidljiva kao povećanje ili ciroza jetre, dijabetes, promjena boje kože (postaje smeđe-brončana) te opći gubitak energije.
S druge strane, manjak željeza u krvi dovodi do anemije (pomanjkanja crvenih krvnih stanica), a uzrokuje simptome poput niskog tlaka, vrtoglavice, blijede kože, umora i opće slabosti te snažnog lupanja srca. Skupine koje najčešće pate od problema s anemijom su djeca, adolescenti i trudnice.
Kako bi se održavale normalne razine željeza u krvi, važno je unositi ga u dovoljnim količinama kroz prehranu. Hrana bogata željezom uključuje crveno meso, mahunarke, sjemenke buče i chia sjemenke, špinat, jetrica, tofu, školjke i orašaste plodove.
Uz to, potrebno je uzimati i dovoljne količine vitamina C koji pomaže kod apsorpcije željeza u krvi.
Problemi s mjerenjem razina željeza u krvi
Optimalna razina željeza u krvi varira ovisno o spolu:
- za muškarce iznosi od 11 do 32 μmol/L
- za žene iznosi od 8 do 30 μmol/L (zbog mjesečnih krvarenja kojima se gubi željezo).
Ipak, razina željeza u krvi varira ovisno o dobu dana, kao i iz dana u dan. Zato je preporučeno vrijeme za vađenje krvi radi određivanja željeza jutro.
Kako bi se pravilno dijagnosticirala anemija ili pak hemokromatoza (nakupljanje željeza u organizmu), preporuča se i srodna pretraga.
Što je feritin?
Feritin je kompleks proteina i željeza, odnosno njegova je uloga u organizmu ta da pohranjuje zalihe željeza. Između 15 i 30% željeza je pohranjeno u ovom obliku, i to primarno u jetri i koštanoj srži.
Povećane razine feritina u krvi mogu upućivati na:
- poremećaj u kojem organizam pohranjuje previše željeza (hemokromatoza)
- hipertireozu
- bolesti jetre (virusni hepatitis, oštećenja jetre, alkoholizam)
- reumatoidni artritis.
U tijelu postoji oko 20 vrsta izoferitina. Kiseli izoferitini nemaju na sebe vezanu toliku količinu željeza, no prisutni su u tumorskim stanicama, pa se često koriste i kao tumorski markeri kod određenih vrsta tumora.
Iako razine željeza u krvi mogu biti normalne, razine feritina mogu istovremeno biti povišene te ukazivati na disbalanse u organizmu, upale i bolesti. Zato je važno uvijek izmjeriti i razinu feritina u krvi kako bi se dobili adekvatni rezultati koji nas mogu na vrijeme upozoriti na određena stanja i bolesti.
Razinu feritina i željeza u krvi možete izmjeriti u poliklinici SYNLAB. Obratite nam se s povjerenjem i posjetite sebi najbližu polikliniku!